Drzemka w porze lunchu - przerwa relaksacyjna dla rodziców i dzieci

Drzemka w porze lunchu
3 marca 2025 2 view(s)
Drzemka w porze lunchu - przerwa relaksacyjna dla rodziców i dzieci

Po krótkim czasie zauważysz, że popołudniowa drzemka jest ważna dla Twojego dziecka i jego rozwoju. Podczas tej przerwy na sen, dzieci przetwarzają wszystkie wrażenia, zebrane wcześniej w ciągu dnia i regenerują siły, aby po przebudzeniu znowu gromadzić nowe doświadczenia. To, przez jak długi czas Twoje dziecko będzie potrzebowało takiej drzemki w ciągu dnia, nie jest jednoznacznie określone.

Przez jak długi czas dziecko potrzebuje popołudniowej drzemki?

Często momentem, w którym Twoje dziecko sygnalizuje, że już nie chce zdrzemnąć się popołudniu, jest okres między trzecim a czwartym rokiem życia, czyli wtedy, gdy może już regularnie spać w nocy. Wtedy może się zdarzyć, że Twoja pociecha nie będzie już chciała zakładać piżamy w porze obiadowej i przymykać na trochę oczu. To będzie znaczyć, że nie jest już zmęczone i zamiast spać, woli poświęcić czas absorbującym go zajęciom.

Może również tak się zdarzyć, gdy Twoje dziecko w środku dnia przebywa w żłobku i zostanie odebrane przez Ciebie po południu. Jeśli Twoja pociecha nie może tam się zdrzemnąć, reszta dnia może być dla Was obojga prawdziwym sprawdzianem wytrzymałości. Czasami dziecko potrzebuje drzemki po szkole, więc powinnaś mu wtedy zaoferować taką możliwość. Pomocny będzie śpiworek do spania, w którym może się w każdej chwili komfortowo zdrzemnąć.

Co mogę zrobić, jeśli moje dziecko nie chce już się zdrzemnąć?

Jeśli zauważysz, że Twoje dziecko regularnie odmawia drzemki, nie ma sensu zmuszać go do spania. Zamiast tego możesz sprawdzić, jak działa Wasz wspólny dzień, bez przerwy na sen.

Sensowne może być np. zrobienie przerwy na lunch, aby Twoje dziecko mogło nadal w spokoju przyswajać wrażenia z całego dnia. Ma to również tę zaletę, że nie musisz całkowicie zakłócać swojego codziennego życia rodzinnego. Możecie, na przykład rozłożyć koc na podłodze i wspólnie z pociechą poczytać bajkę, namalować obrazek lub razem posłuchać radia.

Jeśli Twoje dziecko jest starsze, możesz również obejrzeć z nim film, odpowiedni do jego wieku. Ta mała przerwa pomoże dziecku przezwyciężyć brak snu o określonej porze dnia i nadal utrzymać jego rutynę, której się nauczyło. Możesz indywidualnie zdecydować, jak długą czasowo chcesz zorganizować przerwę obiadową. Może to być 30 minut lub 1,5 godziny. Obserwuj jednak, czy Twoje dziecko jest wciąż ożywione, a nie już zmęczone. W końcu przerwa na spanie nie powinna być karą, ale momentem regeneracji sił. Jeśli Twoja pociecha powoli przyzwyczai się do popołudniowego odpoczynku, możesz zostawić ją samą w tym czasie. Na tym etapie może być pomocna obietnica ciekawie spędzonego czasu, po krótkim odpoczynku w ciągu dnia. Może to być, na przykład wizja wycieczki do babci i dziadka lub wyjścia do parku. Twój maluszek będzie wtedy wiedział, że gdy się obudzi znów będziesz z nim i będzie mógł się już na to cieszyć.

Warto przeczytać:

Wskazówki dotyczące snu dla świeżo upieczonych rodziców

Najlepsze wskazówki na spokojne noce Twojego dziecka 

Ty i Twoje dziecko możecie nie wiedzieć jeszcze, jakie zmiany spowoduje brak jego dotychczasowej drzemki na początku dnia. Trzymając się jednak wspólnej rutyny, takiej jak odpoczynek w ciągu dnia, możesz naładować baterie, a także stopniowo dostosować swój dzień do nowych potrzeb dziecka. Po prostu spróbuj i zobacz, co jest dla Ciebie najlepsze.

 

Related posts
Aktualizacja preferencji plików cookie